Kia Niro z napędem hybrydowym

Do niedawna samochody z napędem hybrydowym robiły ogromną furorę i musiały charakteryzować się futurystycznym wyglądem. Dzisiaj takie auta nie szokują i może to oznaczać, że Kia Niro jest wręcz skazana na osiągnięcie sukcesu.

Sytuacja na rynku motoryzacyjnym wygląda tak, że zwykle nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak napęd hybrydowy idą w parze z oryginalną stylistyką samochodu. Inaczej to jednak wygląda w przypadku Kia Niro, ponieważ model ten charakteryzuje się o wiele bardziej zachowawczą stylistyką. Oczywiście nie można powiedzieć, że pojazd ten nie intryguje, a sam wybór segmentu, do którego zalicza się ten pojazd może sprawiać problemy. Niby jest to crossover, ale jednak nie udaje on pojazdu terenowego. Z drugiej strony posiada on zbyt zgrabny wygląd jak na kompaktowe kombi, chociaż nie posiada dynamicznych linii. Ten nietypowy kształt pojazdu zapewnia jednak sporą i bardzo funkcjonalną przestrzeń wewnętrzną. Rozsądnie rozplanowana kabina zapewnia dużą ilość miejsca na tylnej kanapie oraz oferuje bagażnik o względnie dużej pojemności. Auto może jednak wypaść słabo na tle samochodów kompaktowych.

Jeśli chodzi o samo wnętrze to robi ono bardzo pozytywne wrażenie i ciężko jest się w nim przyczepić do czegokolwiek. Kia Niro oferuje dobrze poukładany kokpit, który stawia na ergonomię, a nie na efektowny wygląd, podobnie jak w pojazdach grupy VAG. Z drugiej jednak strony wnętrze tego modelu jest przykładem nowoczesnego i ciekawego designu, który jest praktyczny w codziennych zastosowaniach. Warto pamiętać, że Kia Niro jest dostępna z ciekawymi pakietami wyposażenia standardowego i dodatkowego. Standardowa wersja M jest wyposażona między innymi w automatyczną klimatyzację oraz radio z ekranem o rozmiarze 5 cali, a topowa wersja XL posiada elektryczną regulację fotela kierowcy, system audio JBL oraz indukcyjną ładowarkę do telefonu. Istnieje również możliwość dokupienia foteli ze skórzanymi obiciami oraz szklanego dachu.

Kia Niro jest samochodem hybrydowym, więc warto przyjrzeć się jego napędowi. W modelu tym zastosowano klasyczną konfigurację obejmującą silnik spalinowy wspierany przez jednostkę elektryczną ładowaną podczas jazdy. Być może niedługo w ofercie tego koreańskiego producenta dostępne będą modele plug-in oraz całkowicie elektryczne wersje, jednak standardowa hybryda może również pochwalić się kilkoma ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi. Silnik spalinowy zamontowany w pojeździe to jednostka napędowa 1.6 GDI generująca moc 105 koni mechanicznych. Silnik ten pracuje w oszczędnym cyklu Atkinsona – podobnie jak w hybrydach Toyoty. Razem z silnikiem elektrycznym, układ napędowy zapewnia moc 141 koni mechanicznych, która jest przenoszona na przednie koła przez skrzynię DCT o sześciu przełożeniach. Sama jazda Kia Niro jest podobna do jazdy zwykłym samochodem benzynowym. Auto jest ciche, a skrzynia automatyczna działa bardzo dobrze. Dzięki niej silnik nie wyje podczas przyspieszania.

Po zapoznaniu się z danymi technicznymi można zauważyć, że Kia Niro jest wolniejsza od swoich konkurentów, ale spisuje się doskonale w praktyce. Oczywiście w przypadku hybrydy preferowana jest bardziej spokojna jazda, jednak model i jego układ napędowy oraz jezdny nie sprawiają wielu problemów również w przypadku bardziej dynamicznej jazdy. Ciężko porównywać ten model z klasycznymi kompaktami, jednak prowadzi się go o wiele lepiej niż samochody typu SUV. Jeśli chodzi o poziom spalania to model ten będzie zużywał nawet o pół litra więcej paliwa w porównaniu z konkurencją, jednak nadal jest to bardzo niska i ekonomiczna wartość. Samochód nie oferuje jazdy w trybie elektrycznym, jednak na samej baterii można przejechać kilka kilometrów w przypadku odpowiedniego korzystania z pedału gazu.

Kia Niro z pełnym wyposażeniem to koszt rzędu 120 tysięcy złotych, natomiast uboższa wersja będzie kosztować około 100 tysięcy złotych. Jest to więc droższe rozwiązanie w porównaniu z największym konkurentem (Toyota Auris Hybrid), jednak opisywane koreańskie auto zapewnia większą liczbę przydatnych gadżetów oraz charakteryzuje się wykończeniem na wyższym poziomie. Kompaktowa wersja hybrydowa może również stanowić ciekawą alternatywę dla Kia Sportage.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *