autoklima

Jak zadbać o klimatyzację we własnym pojeździe?

Klimatyzacja samochodowa to bardzo ważny rodzaj sprzętu, który odpowiada za obniżenie temperatury wewnątrz pojazdu w gorące dni. Odpowiednio działający sprzęt tego typu chroni więc przed przegrzaniem. Poprawia on komfort i bezpieczeństwo jazdy oraz jest dobry dla zdrowia. Oczywiście jak w przypadku każdego innego urządzenia, klimatyzacja może ulec awarii lub zużyciu. Warto więc pamiętać o kilku sprawach.

Fachowe diagnozowani usterek układu klimatyzacyjnego w samochodzie

Kiedy należy zastanowić się nad udaniem się do specjalisty, który zajmuje się klimatyzacją samochodową? Praktycznie każde działanie inne niż normalne może świadczyć o jakichś problemach z urządzeniem klimatyzacyjnym w aucie. Np. spadek wydajności klimatyzacji (gdy słabiej chodzi) może być spowodowany nieszczelnością któregoś z przewodów. Jeśli natomiast urządzenie pracuje głośniej i słyszane jest charakterystyczne terkotanie, wówczas najprawdopodobniej konieczna będzie wymiana kompresora.

Kiedy należy pomyśleć o przeglądzie

W związku z powyższym warto regularnie jeździć na przeglądy do serwisów, które oprócz nabicia klimatyzacji będą wymieniać jej filtry oraz dokonywać jej przeglądów. W ten sposób można odpowiednio szybciej wymienić elementy eksploatacyjne, które są bardzo zużyte i grożą powstaniem nieszczelności. Pozwoli to również na wykrycie innych ewentualnych problemów. Dodatkowo uzupełniany zostanie czynnik chłodzący, ponieważ jego ubytek może doprowadzić do poważniejszych problemów, takich jak na przykład uszkodzenie sprężarki. Zaleca się dokonywanie przeglądów i serwisowanie klimatyzacji co 2 lata.

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej

Przyczyną usterek mogą być również zanieczyszczenia klimatyzacji samochodowej. Są one groźne nie tylko dla sprzętu, ale również dla zdrowia kierowcy i pasażerów pojazdu. W przypadku bardzo mocno zanieczyszczonej klimatyzacji należy udać się do firm oferujących specjalistyczne czyszczenie i odgrzybianie. Jeśli jednak sprzęt nie jest aż tak bardzo zabrudzony, wówczas można go wyczyścić samemu. Jeśli chodzi o samodzielne czyszczenie to należy ustawić nawiew na zamknięty obieg, uruchomić klimatyzację, a preparat czyszczący umieścić za fotelem kierowcy i nacisnąć na nim przycisk. Po 10 minutach konieczne jest otwarcie drzwi, zebranie resztek piany oraz wysuszenie pojazdu. Cały proces należy rozpocząć od wymiany filtra przeciwpyłkowego. Aby ochronić dywaniki, warto pod puszką z preparatem umieścić kawałek folii.

Polecany warszawski serwis klimatyzacji samochodowej – Altmot

Related Posts

One thought on “Jak zadbać o klimatyzację we własnym pojeździe?

  1. Ucando.pl Reply

    Klimatyzacja to bardzo przydane udogodnienie w samochodzie, ale trzeba dbać o nią żeby samemu nie nabawić się zarówno kosztów jak i jakichś dolegliwości. Coroczny serwis, odgrzybianie i ozonowanie wnętrza powinno być zapisane w kalendarzu każdego kierowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *