Zalany samochód. Jak uratować auto i silnik?

Ulewne deszcze mogą spowodować podtopienia, które z kolei powodują wiele różnych strat. Woda może między innymi zniszczyć samochody. Co więc trzeba zrobić w przypadku wjechania w zbyt głęboką kałużę lub zalania auta w inny sposób?

Każdy przypadek pojazdu jest inny, więc skutki zalania samochodu są uzależnione od wielu różnych czynników. Najważniejszy jest jednak czas, jaki pojazd spędził w wodzie oraz czy w tym czasie silnik był uruchomiony. Spory wpływ na skutki ma również to czy mamy do czynienia z pojazdem o prostej konstrukcji czy z nowoczesnym autem wyposażonym w liczne systemy elektroniczne.

Podtopiony pojazd

W przypadku całkowitego zanurzenia samochodu w wodzie na czas kilku godzin, szanse na uratowanie pojazdu są praktycznie zerowe. Przez tak długi czas woda jest w stanie dostać się do wszystkich elementów oraz szczelin. Jedynym rozwiązaniem umożliwiającym dalsze użytkowanie auta jest jego całkowite rozebranie na części pierwsze oraz dokładne osuszenie jego poszczególnych elementów i ich konserwacja. W przypadku starszych pojazdów takie rozwiązanie jest niepraktyczne i nieopłacalne, a w przypadku nowoczesnych pojazdów jest to niemożliwe ze względu na skomplikowaną konstrukcję opartą o nowoczesne systemy.

Jeśli chodzi o sytuację, w której auto było całkowicie zalane przez krótki czas lub zostało zalane częściowo, należy jak najszybciej zadbać o doprowadzenie go do stanu używalności. Należy więc bardzo szybko osuszyć wnętrze i wyjąć wszystkie elementy tapicerki. Elementy, które nie nadają się do użytku trzeba wyrzucić, natomiast pozostałe trzeba dokładnie osuszyć przed ponownym użyciem.

Zalana jednostka napędowa

Pod żadnym pozorem nie wolno uruchamiać silnika w pojeździe, który został zalany, jeśli nie mamy pewności, że nie dostała się do niego woda, która może zostać zassana podczas próby uruchomienia. Odpalenie silnika i zassanie wody doprowadzi do poważnego uszkodzenia jednostki napędowej, więc w przypadku braku pewności, należy zrezygnować z uruchomienia pojazdu i zasięgnąć opinii fachowców.

Jeśli chodzi o sam proces przywracania sprawności technicznej pojazdu to na początku należy zdiagnozować poziom strat oraz sprawdzić czy silnik i skrzynia biegów uległy uszkodzeniu. W przypadku zalania elementów elektronicznych, dalsza naprawa może być najzwyczajniej w świecie nieopłacalna. Jeśli okaże się, że pojazd nie nadaje się do naprawy lub wiąże się ona z ogromnymi kosztami, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest złomowanie auta. Warto przypomnieć, że ukrywanie faktu zalania pojazdu w celu jego sprzedaży jako pojazd pełnowartościowy jest oszustwem, za które grożą poważne kary, więc takie rozwiązanie nie jest zalecane.

Related Posts

One thought on “Zalany samochód. Jak uratować auto i silnik?

  1. Eryk Reply

    Świetny poradnik, szczególnie, że teraz coraz więcej pada i nie trudno o podtopienie. Warto wiedzieć co robić w takich sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *