Opony to bardzo ważne elementy pojazdów odpowiadające za właściwy, stabilny i bezpieczny kontakt z podłożem. Porządne ogumienie składa się z kilku podstawowych warstw, z których zewnętrzna warstwa jest nazywana bieżnikiem. Warstwa wewnętrzna to z kolei karkas, mający wpływ na solidność opony.

Ogumienie samochodowe jest produkowane na bazie naturalnego lub syntetycznego kauczuku, a kord jest z kolei materiałem tekstylnym. Dodatkowo wykorzystuje się krzemionkę, włókna szklane i inne materiały pozwalające na tworzenie konkretnych typów opon. Poniżej przedstawione są najpopularniejsze rodzaje dostępne na polskim rynku.
Zimowe opony samochodowe
Jak informują fachowcy, których specjalizacją jest stacjonarny i mobilny serwis opon w Warszawie, ogumienie zimowe powinno być użytkowane w okresie od listopada do marca, gdy temperatury są niższe niż 7 stopni Celsjusza. Bieżnik tych opon gwarantuje odpowiednią przyczepność na lodzie i śniegu. Mieszanka gumowa jest również przystosowana do niskich temperatur.
Opony letnie w pojazdach
Jak sama nazwa wskazuje, opony letnie stosuje się w okresie, gdy panują cieplejsze temperatury (powyżej 7 stopni Celsjusza). Ich bieżnik oraz mieszanka gumowa zapewniają odpowiednią przyczepność, stabilność i trwałość na suchych oraz mokrych nawierzchniach.
Całoroczne ogumienie samochodowe
Pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy oponami letnimi i zimowymi jest ogumienie całoroczne. Zarówno mieszanka gumowa, jak i projekt bieżnika zostały zoptymalizowane pod kątem zróżnicowanych warunków pogodowych. Oczywiście opony sezonowe zawsze będą lepsze, jednak ogumienie całoroczne przydaje się dla osób pokonujących niewielkie trasy miejskie. Dzięki takim oponom nie trzeba martwić się koniecznością wymiany opon na początku wiosny i zimy.
Opony bezdętkowe typu Run Flat
Takie opony posiadają odpowiednio wzmocnione ściany boczne. Konstrukcja tego rodzaju pozwala na jazdę nawet po przebiciu, jednak możliwa jest podróż z niewielką prędkością i tylko do najbliższego serwisu. Takie rozwiązanie jest praktyczne z kilku powodów:
- brak konieczności wymiany uszkodzonego koła na trasie,
- brak problemów i zagrożeń związanych z nagłym przebiciem opony,
- brak potrzeby wożenia ze sobą koła zapasowego lub dojazdowego,
- brak konieczności używania zestawu naprawczego.
Ogumienie typu High-Performance
Są to opony wysokiej wydajności, które posiadają specjalnie zaprojektowany bieżnik i mieszankę gumową. Takie elementy gwarantują stabilną, pewną i bezpieczną jazdę nawet przy bardzo wysokich prędkościach. Ogumienie tego typu przeznaczone jest do dynamicznych pojazdów sportowych i samochodów klasy premium, a także do aut biorących udział w wyścigach na torach i nie tylko.