Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się

Co warto wiedzieć o wymianie wtryskiwaczy w dieslach?

Jednym z podstawowych objawów problemów z wtryskiwaczami jest utrata mocy przez pojazd oraz wzrost zużycia paliwa. W takim przypadku rozwiązaniem kłopotu będzie wymiana elementów na nowe albo zregenerowane. W ten sposób poprawi się wydajność oraz ekonomia podróżowania. 

Pixabay/Autor: paulbr75

Wymiana wtryskiwaczy – kiedy należy to zrobić?

Wspomniane wyżej nadmierne zużycie paliwa i spadek mocy silnika to nie jedyne objawy świadczące o konieczności zastanowienia się nad wymianą wtryskiwaczy. Do grona problemów można również zaliczyć nietypowe drgania i nierówną pracę jednostki napędowej, szczególnie na wolnych obrotach. Ponadto pojazd trudniej się uruchamia, szczególnie wtedy, gdy silnik jest zimny. Dodatkowo informacje o zbliżającym się końcu okresu żywotności wtrysków, można uzyskać podczas przeglądu technicznego.

Wymiana jednego wtryskiwacza czy całego kompletu?

Jeżeli uszkodzeniu lub awarii uległ tylko jeden wtryskiwacz można wymienić tylko ten element, pod warunkiem, że pozostałe są w dobrym stanie. Opcja ta jest z pewnością ekonomiczna. Trzeba jednak pamiętać, że nowy wtryskiwacz może działać inaczej niż poprzednie, a to oznacza nierównomierną pracę jednostki napędowej. Warto więc wymienić cały zestaw, aby mieć pewność co do pracy silnika.

Ponadto awaria jednego wtryskiwacza może również oznaczać problemy z pozostałymi komponentami, które pojawią się w najbliższym czasie. Szczególnie dotyczy to starszych pojazdów o dużym przebiegu.

Samodzielna wymiana wtryskiwaczy diesla czy skorzystanie z usług fachowców?

Odpowiedź na powyższe pytanie zależy od wielu czynników. Zadaniami tego rodzaju powinni zajmować się ludzie posiadający odpowiednie umiejętności, doświadczenie i sprzęt. Osobom początkującym zaleca się więc skorzystanie z ofert porządnych mechaników. Nieprawidłowa instalacja wtryskiwaczy może doprowadzić do nieprawidłowej pracy silnika, a nawet jego poważnego uszkodzenia.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Wtryskiwaczy wcale nie trzeba wymieniać na nowe. Na rynku działa wiele porządnych firm, takich jak na przykład https://regeneracja-wtryskiwaczy.eu. Specjalizują się one w naprawie i regenerowaniu uszkodzonych i zużytych wtrysków. Dzięki temu odzyskują one swoją sprawność. Koszt regenerowanego wtryskiwacza jest znacznie niższy w porównaniu z nowym elementem, więc mamy do czynienia z ekonomiczną opcją.