kierownica

Drgania kierownicy i ich usuwanie

Jednym z popularniejszych problemów podczas jazdy samochodem są drgania kierownicy. Wielu kierowców je lekceważy i przyzwyczaja się do nich. Jest to poważny błąd, ponieważ drgająca kierownica powoduje uszkodzenie zawieszenia oraz w negatywny sposób wpływa na komfort jazdy. Warto więc zadbać o jak najszybszą eliminację tego problemu, aby uniknąć poważniejszych kłopotów.

Przede wszystkim problemu nie należy ignorować, ponieważ może on doprowadzić do uszkodzenia zawieszenia, a taka awaria wiąże się z problemami na drodze, możliwością wypadku oraz z niezwykle kosztowną naprawą. Profilaktyka jest o wiele lepsza więc warto poszukać przyczyn drgań kierownicy i postarać się je zniwelować.

Opony i ich wpływ na drgania kierownicy

Jeśli chodzi o przyczyny drgań kierownicy to jest ich bardzo wiele i znalezienie właściwego powodu takiego stanu rzeczy odbywa się metodą prób i błędów. Podstawową sprawą, o której należy pomyśleć jest sprawdzenie ogumienia. Czasami przyczyna może być błaha, taka jak na przykład niewłaściwe ciśnienie opon. Należy więc je sprawdzić i odpowiednio dopasować jeśli pojawi się taka konieczność. Jeśli to nie przynosi skutku, wówczas należy zwrócić uwagę na stan opon. Wszelkie pęknięcia oraz wybrzuszenia również powodują drgania kierownicy. To samo dotyczy felg, dlatego również należy sprawdzić ich stan. Często można zredukować lub całkowicie pozbyć się drgań kierownicy odwiedzając wulkanizatora w celu wyważenia opon. Kolejnym dobrym pomysłem jest zamiana opon przednich z tylnymi. Dzięki temu ogumienie znajdujące się z przodu nie będzie tak bardzo zniszczone, więc odpowiednie dopasowanie ogumienia razem z właściwym wyważeniem może spowodować całkowitą eliminację drgań, co przekłada się na poprawę komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Układ hamulcowy, a drgania

Po każdej wykonanej czynności należy przejechać się autem, aby upewnić się, że drgania zniknęły. Jeśli żadne z powyższych rozwiązań dotyczących opon nie przyniosło spodziewanego efektu, wówczas należy zwrócić swoją uwagę na układ hamulcowy. Krzywe tarcze hamulcowe często powodują tak zwane bicie. Oprócz drgań kierownicy wykrywane są również drgania pedału hamulca. Wymieniając elementy układu hamulcowego należy pamiętać, że tarcze powinno się wymieniać kompletami razem z klockami. Jeśli tarcza nie jest stara, można zlecić fachowcowi jej przetoczenie.

Jeśli mimo wszystko nie udało się znaleźć przyczyn problemu, należy udać się z autem do diagnosty, który odnajdzie przyczynę. Znając ją można bezproblemowo zlecić naprawę, która będzie skuteczna.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *