Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się

Eksploatacja pojazdu zimą. Co należy sprawdzić?

Pora zimowa to bardzo trudny okres dla kierowców, którzy muszą zwiększyć swoją czujność, ostrożność oraz odpowiednio dopasować technikę jazdy do bardzo niekorzystnych i stale zmieniających się warunków. Okres zimowy jest również bardzo trudny dla pojazdów, które mogą źle znosić mrozy i inne niekorzystne warunki pogodowe.

Jazda w warunkach zimowych na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni może być bardzo niebezpieczna dla kierowców i ich pojazdów. W takich sytuacjach konieczne jest dostosowanie prędkości oraz przygotowanie się na zmianę techniki jazdy. Przede wszystkim ruchy kierownicą nie mogą być gwałtowne, a hamowanie na lodzie powinno być hamowaniem pulsacyjnym (w nowszych pojazdach odpowiedzialny jest za to system ABS).

Odpowiednie ogumienie kluczowe dla bezpieczeństwa

Podstawową sprawą jest więc zwrócenie uwagi na ogumienie zamontowane w pojeździe. Zmiana na opony zimowe jest zalecana, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Opony zimowe charakteryzują się odpowiednią przyczepnością i odpornością na ekstremalne temperatury zimowe. Powinny posiadać głębokie rowki, które skutecznie będą odprowadzać śnieg, wodę i błoto pośniegowe spod swojej powierzchni. W ten sposób ogumienie zapewni odpowiednie parametry pomagające w jeździe zimowej i umożliwi ono bezpieczne wykonywanie nawet bardzo trudnych manewrów.

Właściwy stan układu hamulcowego

Odpowiednie hamowanie jest kolejną ważną czynnością związaną z jazdą zimową. W związku z tym niezbędne jest sprawdzenie poziomu i stanu płynu hamulcowego oraz stanu systemu ABS. W przypadku jego braku należy pamiętać, że zimą skuteczną i bezpieczną metodą hamowania jest tak zwane hamowanie pulsacyjne.

Układ kierowniczy w porze zimowej

Oprócz sprawdzenia układu hamulcowego i opon konieczne jest zwrócenie uwagi na układ kierowniczy. W czasie zimy kierownica musi bardzo dokładnie reagować na wszystkie ruchy. Nie ma mowy o żadnych luzach i innych nieprawidłowościach, ponieważ mogą one powodować wypadki zarówno latem, jak i zimą.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przygotowując pojazd do zimy należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji podwozia. Wiadomo, że drogi w naszym kraju są posypywane piaskiem i solą. Sól może powodować korozję, więc warto zabezpieczyć przed nią pojazd. Warto pomyśleć o umieszczeniu w aucie odpowiedniej skrobaczki do szyb oraz wlać do zbiorniczka zimowy płyn do spryskiwaczy. Ważne jest również stosowanie zimowego płynu do chłodnicy odpornego na bardzo niskie temperatury. Warto też zaopatrzyć się w kable potrzebne do awaryjnego uruchamiania silników.