Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się

Jak poradzić sobie z nagła utratą mocy silnika na trasie?

Wiadomo nie od dziś, że o własny samochód trzeba dbać po to, aby spełniał on swoje zadania w sposób niezawodny przez długi czas. Regularne serwisowanie i naprawy bieżące pozwalają na utrzymanie auta w odpowiednim stanie, jednak nawet w przypadku dbania o pojazd, jest on narażony na różne nagłe awarie i problemy. Do ich grona można zaliczyć kłopoty związane ze spadkiem mocy silnika.

 

Jednostka napędowa w samochodzie to dość złożony mechanizm składający się z wielu elementów oraz układów. W związku z tym istnieje wiele przyczyn jego nagłej utraty mocy. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat.

Najczęstsze przyczyny problemów z silnikiem

Nagły spadek mocy wcale nie musi oznaczać jakiejś poważnej awarii. Często problemem jest brudny układ dolotowy. Problemy mogą też sprawiać brudne filtry paliwa i powietrza, które sprawiają, że do jednostki napędowej dociera zbyt bogata albo zbyt uboga mieszanka paliwowo-powietrzna, a to z kolei może się wiązać ze spadkiem mocy i nierówną pracą silnika.

Zanieczyszczone i niesprawne zawory recyrkulacji spalin (EGR) oraz filtry cząstek stałych (DPF i FAP) mogą również doprowadzić do spadku mocy silnika oraz do zwiększonego poziomu spalania paliwa. Dobrze jest więc sprawdzić stan tych elementów. Problemy mogą też sprawiać wtryskiwacze i pompy paliwa, przez których awarie mieszanka nie jest optymalna.

Na spadek mocy silnika wpływ może mieć turbina, różne czujniki albo niskiej jakości paliwo. Oprócz tego może dojść do innych poważniejszych awarii jednostki napędowej, w wyniku których dalsza jazda jest niemożliwa. Samodzielna diagnostyka takich problemów jest utrudniona, a nawet niemożliwa, podobnie jak ich zwalczanie. Warto więc pomyśleć o pomocy fachowców.

Profesjonalna pomoc bezpośrednio na trasie

Wielu kierowców z Warszawy i okolic dotykają nagłe problemy związane z silnikiem. W wyniku takich awarii, dalsza jazda samochodem jest niemożliwa. Sporo osób w takim wypadku korzysta z pomocy znajomych lub specjalnych firm specjalizujących się w holowaniu aut. Okazuje się jednak, że istnieją zupełnie inne firmy zajmujące się taką pomocą. Do ich grona zalicza się między innymi Mobilny Mechanik (przejdź do strony). Firma taka oferuje dojazd na miejsce zdarzenia, fachową diagnostykę oraz usunięcie problemu. Z ofert takich specjalistów mogą korzystać posiadacze aut osobowych, dostawczych oraz ciężarowych. Zaletą usług takich fachowców jest brak konieczności holowania pojazdu do warsztatu, ponieważ wszystkie naprawy są wykonywane na miejscu.