Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się

Nowe mandaty w 2022 roku – najważniejsze informacje

Nowy rok 2022 oznacza wiele zmian nie tylko w prywatnym życiu ludzi, ale również w obowiązujących przepisach. Między innymi zmiany te dotyczą przepisów z zakresu szeroko pojętego ruchu drogowego. Najważniejszą z nich jest wprowadzenie nowych stawek mandatów za przekroczenie prędkości oraz inne wykroczenia. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Po zmianach, od 1 stycznia 2022 roku, Policjanci mają możliwość wystawiania znacznie wyższych mandatów w porównaniu z ubiegłymi latami. Oczywiście istnieje wiele różnych wykroczeń, za które kierowca może zostać ukarany mandatem. Warto więc zaopatrzyć się w aktualny, szczegółowy taryfikator.

Kary za przekroczenie prędkości

Nowy taryfikator przewiduje przede wszystkim zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości. W przypadku przekroczenia prędkości do 10 km/h, kierowca będzie musiał zapłacić 50 zł. Najwyższy mandat w kwocie 2500 zł jest nakładany w przypadku przekroczenia prędkości o 71 km/h lub większego. Oznacza to, że stawki mandatów wzrosły drastycznie, dlatego warto zdjąć nogę z gazu, nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale również na stan własnych finansów.

Co jeszcze warto wiedzieć o nowych karach dla kierowców?

Oprócz przekroczenia prędkości, istnieją inne wykroczenia karane nie tylko grzywną, ale również punktami karnymi. Za najcięższe wykroczenie będzie można otrzymać nie 10, a 15 punktów. Kierowca zostanie nimi ukarany między innymi w przypadku nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, który wchodzi na pasy albo już się na nich znajduje. Oprócz tego kary dotyczą niezatrzymania się do kontroli, spowodowania wypadku drogowego, katastrofy w ruchu lądowym, prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych podobnych środków, omijania i wyprzedzania na przejściu dla pieszych albo bezpośrednio przed nim. Punkty karne będą kasowane w okresie 2 lat od zapłacenia mandatu i nie będzie można zmniejszyć ich ilości w ramach specjalnych szkoleń. Liczba posiadanych punktów wpłynie również na wzrost ceny ubezpieczenia OC.

Jak widać, przepisy zostały zaostrzone. Pozostaje mieć nadzieję, że takie kary przełożą się na wyższy poziom bezpieczeństwa na polskich drogach.