Wkrótce na polskich drogach pojawi się 1000 nowych fotoradarów

Główny Inspektorat Transportu Drogowego zapowiada wprowadzenie 1000 nowych fotoradarów na polskie drogi. Pomysłodawcy podkreślają, że tym razem nie chodzi o zwiększenie wpływów z mandatów tylko o wzrost poziomu bezpieczeństwa na drogach. Wspomniane radary mają więc główne zadanie polegające na ściganiu piratów drogowych.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ma w planach kupno nowych urządzeń odpowiedzialnych za rejestrację prędkości oraz modernizację fotoradarów, które są przestarzałe i nie zapewniają prawidłowych pomiarów w dzisiejszych czasach oraz warunkach.

Aktualnie na polskich drogach zainstalowanych jest 400 fotoradarów oraz po 30 urządzeń mających na celu rejestrowanie wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle i odcinkowy pomiar prędkości. Dodatkowo Główny Inspektorat Transportu Drogowego dysponuje 29 przenośnymi urządzeniami rejestrującymi, które są montowane w pojazdach.

W ciągu najbliższych dwóch lat planowane jest kupno 600 nowych fotoradarów oraz modernizacja aktualnie wykorzystywanego wyposażenia, co będzie wiązało się z kosztem na poziomie około 160 tysięcy złotych. Oznacza to, że do 2019 roku na polskich drogach pojawi się ponad 1000 urządzeń odpowiedzialnych za wykrywanie przekroczeń, które są popełniane przez kierowców.

W związku z powyższym, polscy piraci drogowi muszą liczyć się z tym, że będą płacić coraz więcej mandatów. Generalny Inspektorat Transportu Drogowego w 2016 roku zweryfikował 1,14 milionów wykroczeń, z czego 105 tysięcy to przejazd na czerwonym świetle, a 89 tysięcy to przekroczenia prędkości w punktach pomiaru odcinkowego. W 2016 roku wystawiono ponad 430 mandatów karnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *