Wymiana oleju silnikowego we własnym zakresie.

Podstawową czynnością serwisową w każdym pojeździe mechanicznym jest regularna wymiana oleju silnikowego. Czynność ta może być wykonywana przez praktycznie każdego kierowcę. Warto jednak stosować się do kilku zasad zapewniających maksymalny poziom bezpieczeństwa dla osoby wymieniającej olej, jak również dla samego silnika.

Dzięki regularnej wymianie oleju można zapewnić bardzo długą żywotność silnika. Producenci pojazdów określają konkretne odstępy czasowe lub kilometrowe, po których taka wymiana jest konieczna. Gdy nadejdzie taki czas okazuje się, że wcale nie trzeba zlecać takiego zadania mechanikowi. Nie trzeba być wielkim znawcą motoryzacji, aby wymienić olej samodzielnie i w ten sposób zaoszczędzić na usłudze. Istotne jest jednak zwrócenie uwagi na kilka spraw.

Zalecenia producentów aut

Producenci pojazdów nie tylko podają czas i przebiegi, po których wymagana jest wymiana oleju. W ich instrukcjach obsługi można znaleźć niezwykle przydatne informacje dotyczące rodzaju oleju, jaki powinien być stosowany w danym silniku. Informacje takie można również znaleźć na stronach internetowych takich producentów oraz w wyszukiwarkach oleju pozwalających na dobranie odpowiedniego typu produktu do danego rodzaju silnika.

Prawidłowy proces wymiany oleju

W przypadku zimnego silnika olej jest gęsty i trudno go spuścić, więc przed jego spuszczeniem konieczne jest zwiększenie jego temperatury. Czynność ta jest prosta i polega na uruchomieniu silnika i pozostawieniu go na chodzie do momentu osiągnięcia odpowiedniej temperatury pracy. Dopiero po osiągnięciu takiej temperatury można wyłączyć silnik i przystąpić do dalszych czynności.

Kolejną czynnością jest odkręcenie korka wlewu oleju w górnej części silnika oraz wyjęcie miernika poziomu oleju. Dzięki temu będzie on spływać szybciej. Aby pozbyć się oleju należy odkręcić korek spustowy umieszczony w dolnej części miski olejowej i podłożyć naczynie na spływający olej.

Przed wlaniem nowego oleju należy wymienić filtr oleju. W każdym przypadku wszystkie elementy gumowe wkładu filtrującego lub filtra puszkowego powinno się delikatnie posmarować cienką warstwą świeżego oleju.

Po wykonaniu powyższych czynności należy wlać świeży olej do silnika. Instrukcje i strony internetowe producentów informują o optymalnych ilościach. Po wlaniu oleju konieczne jest uruchomienie silnika na minutę. Da to czas olejowi na rozejście się po silniku i dotarcie do filtra. Po wyłączeniu silnika należy ponownie sprawdzić poziom oleju i w razie konieczności uzupełnić jego zawartość. Na mierniku powinna być wskazywana wartość pomiędzy oznaczeniami poziomu minimalnego, a maksymalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *