Co zrobić w przypadku awarii pojazdu na autostradzie?

Autostrady cieszą się dużą popularnością w Polsce, głównie w okresie urlopowym i nie tylko. Dzięki nim można pokonywać dalekie trasy z dużą prędkością, w krótkim czasie. Niestety każdego może dotknąć nagła awaria, która pokrzyżuje plany wyjazdowe i dodatkowo może wygenerować spore koszty związane z holowaniem i naprawą. Jak należy postępować w przypadku nagłej awarii samochodu na autostradzie?

Warto regularnie serwisować swój pojazd, jednak nawet najbardziej zadbane auto może ulec nagłej awarii podczas podróży autostradą. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest zjazd lub zepchnięcie pojazdu jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Zwykle w tym celu wykorzystywany jest pas awaryjny.

Bezpieczeństwo to podstawa

Prędkości osiągane na autostradach, sięgające poziomu 140 km/h często uniemożliwiają odpowiednio wczesne dostrzeżenie awarii, która może przytrafić się na przykład podczas pokonywania dużego łuku. W związku z tym istotne jest właściwe oznakowanie miejsca zdarzenia przy pomocy trójkąta ostrzegawczego w odległości 100 metrów za samochodem. Warto też, aby kierowca i pasażer założyli kamizelki odblaskowe, które dodatkowo zwiększają widoczność i bezpieczeństwo.

Po wyjściu z pojazdu należy poruszać się za barierkami ochronnymi. Pomoc można wezwać z telefonu komórkowego lub specjalnego punktu SOS, czyli pomarańczowej budki telefonicznej. Takie punkty są umieszczane na trasie co 2 kilometry. Na przyjazd pomocy drogowej należy czekać za barierkami.

Holowanie pojazdu na autostradzie

Holowanie samochodu na autostradzie przez inne auto jest zabronione. Uprawnione są do tego wyłącznie firmy posiadające specjalistyczne pojazdy, a samo holowanie może odbywać się tylko do najbliższego zjazdu z autostrady lub punktu obsługi podróżnych. Warto więc poszukać warsztatów z lawetami lub firm specjalizujących się w świadczeniu pomocy drogowej przy autostradach. Można też wezwać służbę drogową, która zabezpieczy pojazd przy pomocy słupków. Wówczas będzie można dokonać samodzielnej naprawy, która zwykle pozwala na znaczące ograniczenie wydatków.

Podziękowania za przygotowanie artykułu dla bydgoskiej pomocy drogowej MatiTrans oraz firmie matitrans.pl

Categories

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *