Czym jest smar ceramiczny i jakie jest jego zastosowanie?

Smar ceramiczny jest preparatem charakteryzującym się optymalnymi i unikalnymi właściwościami, dzięki którym można skutecznie konserwować różne urządzenia i elementy maszynowe. Bardzo często jest on stosowany przez posiadaczy samochodów. Wielu z nich nie wyobraża sobie warsztatu bez takiego produktu. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat takiego smaru, jego cech i zalet.

Smar ceramiczny – co to takiego?

Głównym zadaniem smaru jest oczywiście zmniejszanie tarcia występującego pomiędzy powierzchniami dwóch lub większej ilości przedmiotów. Od wielu lat preparaty takie są stosowane w urządzeniach mechanicznych różnego rodzaju. Smary znajdują się w przekładniach, kołach zębatych, zegarach czy też różnych elementach mechanicznych silników pojazdów, a nawet zaawansowanych technologicznie rakiet kosmicznych.

Najprostsze preparaty smarujące bazują na składnikach naturalnych, które są łatwe do pozyskania, natomiast bardziej zaawansowane produkty syntetyczne posiadają receptury, które są utajniane przez producentów. Oprócz zmniejszania tarcia, smary wydłużają żywotność maszyn, chronią je przed szkodliwym działaniem korozji oraz usprawniają odprowadzanie nadmiernej ilości ciepła wytwarzanego przez poruszające się elementy.

Smary ceramiczne to produkty wysokogatunkowe, które przeznaczone są do zadań profesjonalnych. Na szczęście są one również łatwo dostępne dla amatorów. Dzięki niskiej cenie, zakup takich smarów nie nadwyręża budżetu użytkowników.

Atuty smarów ceramicznych

Jeśli chodzi o smary ceramiczne to są to preparaty przeznaczone do nakładania na powierzchnie metalowe, które są narażone na silne zużycie spowodowane przez czynniki mechaniczne albo temperaturowe. Produkty tego rodzaju nie zawierają w swoim składzie żadnych metali, więc nie przewodzą one prądu elektrycznego.

Ceramiczne materiały wykorzystane w składzie takich smarów zapewniają bardzo wysoką odporność na wysokie temperatury nawet na poziomie 1200 stopni Celsjusza. Dodatkowo smary takie świetnie chronią przed korozją i korozją elektrolityczną powstającą w wyniku różnych reakcji elektrochemicznych. Dodatkowo powierzchnie pokrywane takim smarem są chronione przed szkodliwym działaniem kwasów, soli oraz innych środków chemicznych i niekorzystnych warunków pogodowych.

Smar ceramiczny – rodzaje i zastosowanie

Smary ceramiczne są dostępne w formie pasty lub sprayu. Pastę można nakładać na przykład przy pomocy szmatki. Łatwiejszym i skuteczniejszym sposobem aplikacji jest jednak stosowanie preparatu w sprayu. Jest to świetna opcja, szczególnie w przypadku miejsc trudnodostępnych lub wymagających rozkładania i rozkręcania części mechanicznych. Smar taki doskonale zabezpiecza różnego rodzaju śruby i wkręty.

Mechanicy wykorzystują smary ceramiczne głównie do ochrony różnych części samochodów. Zwykle preparatami tymi smaruje się tłoczki i zaciski wpływające na prawidłowe działanie hamulców. W tej sytuacji smar ceramiczny jest lepszy od preparatów miedzianych, ponieważ skład takich produktów nie zakłóca działania systemów elektronicznych, systemów bezpieczeństwa, takich jak na przykład ABS.

Dodatkowo smar ceramiczny nadaje się do konserwowania świec zapłonowych czy też układu wydechowego, a także innych elementów jednostki napędowej. Preparaty takie można stosować na śrubach, wkrętach oraz na praktycznie wszystkich elementach i powierzchniach metalowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *