Czym jest ubezpieczenie GAP i czy warto w nie inwestować?

Wiele osób i firm kupuje samochody na kredyt lub korzysta z ofert leasingu. Ubezpieczenie typu GAP jest skierowane właśnie do tej grupy klientów. Polisa taka oferuje ochronę przed utratą wartości pojazdu i zapewnia wypłatę różnicy pomiędzy ratami pozostałymi do spłaty, a kwotą odszkodowania, którą właściciel otrzymał w ramach ubezpieczenia AC.

Odszkodowanie otrzymane z ubezpieczenia OC sprawcy lub własnego ubezpieczenia Autocasco może nie pokryć w całości kosztów związanych z utratą pojazdu. W przypadku kradzieży lub nieopłacalnej naprawy, pozostałe raty będzie trzeba opłacić korzystając z własnych środków finansowych. Ubezpieczenie GAP pozwala na uniknięcie takich strat.

Jak działa ubezpieczenie typu GAP?

W przypadku kupna auta na kredyt lub otrzymania go w leasingu, należy oprócz polisy OC wykupić obowiązkowo ubezpieczenie AC. W przypadku kradzieży lub szkody całkowitej (koszty naprawy przekraczają 70% wartości auta), ubezpieczenia te mogą być niewystarczające. Dodatkowe ubezpieczenie GAP oprócz pieniędzy z OC czy też AC, wypłacane są dodatkowe środki na pokrycie pozostałych rat kredytu albo leasingu. W przypadku szkody całkowitej nie ma znaczenia kto był sprawcą zdarzenia.

Rodzaje ubezpieczenia GAP dostępne na rynku

Na rynku polis ubezpieczeniowych dostępne są następujące 3 rodzaje ubezpieczenia GAP:

  • GAP Fakturowy – wypłata różnicy pomiędzy ceną auta podaną na fakturze, a wartością rynkową w dniu kradzieży lub zdarzenia drogowego.
  • GAP Finansowy – wypłata różnicy pomiędzy pozostałymi ratami leasingu, a kwotą odszkodowania otrzymanego w ramach Autocasco.
  • GAP Indeksowy – wypłata 20-30% wartości skradzionego lub zniszczonego pojazdu.

W pierwszym przypadku cena ubezpieczenia to 0,4-0,5% wartości pojazdu rocznie. Opcja druga to 0,7-0,8%, a trzecia to 0,7-1,2% wartości samochodu rocznie. Przed zakupem polisy warto zapoznać się z jej ogólnymi warunkami. Rozwiązanie to jest opłacalne i zapewnia spory komfort dla ubezpieczającego, który nie musi się martwić płaceniem rat z własnej kieszeni w nieprzewidzianych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *