Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się

Do czego służy koło dwumasowe?

Koła zamachowe dwumasowe są bardzo istotnymi elementami silników w wielu różnych pojazdach. Mało kto jednak wie do czego służą takie podzespoły. Ponadto problemem jest wysoki koszt wymiany spowodowany ogromnymi cenami nowych elementów. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat kół dwumasowych oraz obniżenia kosztów ich wymiany.

Unsplash/Autor: Sten Rademaker

Obecnie można obserwować znaczący rozwój technologii motoryzacyjnej. Współczesne jednostki napędowe są lżejsze, mają większą moc oraz charakteryzują się podwyższoną wydajnością. To wiąże się z generowaniem silnych drgań, z którymi nie radzą sobie klasyczne tłumiki wibracji. Ich rolę spełniają teraz koła dwumasowe.

Zastosowanie koła dwumasowego – podstawowe informacje

Dwumasowe koło zamachowe to bardzo istotny element wchodzący w skład układu przeniesienia napędu. Jest ono montowane pomiędzy jednostką napędową, a skrzynią biegów. Jego najważniejszym zadaniem jest skuteczne tłumienie drgań generowanych przez silnik. Bez prawidłowo działającego koła dwumasowego, wibracje generowane przez jednostkę napędową trafiałyby do całego układu napędowego, na karoserię oraz do wnętrza auta.

Zbyt silne drgania mogą z kolei powodować uderzanie oraz ścieranie się elementów metalowych tworzących układ napędowy. To może spowodować nadmierny hałas i przede wszystkim zużycie tych komponentów metalowych.

Samo koło dwumasowe posiada dwie masy. Wtórna obraca się względem pierwotnej. Pomiędzy masami znajdują się sprężyny łukowe ściskane przez masę, która się obraca. To z kolei prowadzi do redukcji niechcianych drgań.

Uszkodzenie koła dwumasowego – co robić?

Koło dwumasowe jest narażone na działanie silnych drgań mogących doprowadzić do uszkodzenia lub zużycia tego komponentu. Zakup nowego, oryginalnego koła dwumasowego to koszt wielu tysięcy złotych. Wybór elementu używanego albo taniego zamiennika z niepewnego źródła to również zły pomysł, ze względu na wątpliwą jakość podzespołu. Ciekawą alternatywą jest regeneracja kół dwumasowych. W ramach takiej usługi, można odzyskać początkową sprawność dwumasy. Rozwiązanie to jest znacznie tańsze niż bardzo kosztowna wymiana dwumasy na nową.