Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się

Nagła awaria na trasie – co zrobić?

Posiadanie własnego pojazdu mechanicznego to obecnie duże udogodnienie. Mało kto wyobraża sobie codzienne życie bez samochodu, przy pomocy którego możliwy jest dojazd w różne dalsze i bliższe lokalizacje. Oczywiście niezawodne działanie auta jest uzależnione od jego prawidłowej eksploatacji, serwisowania i regularnych napraw.

Nawet najlepiej zadbany samochód może jednak ulec nagłej awarii na trasie. Może ona być spowodowana zużyciem jakiejś części, wadą ukrytą lub błędami eksploatacyjnymi oraz zaniedbaniami ze strony użytkownika pojazdu. Niezależnie od przyczyny problemu, warto dowiedzieć się co należy robić w przypadku nagłej awarii.

Zasady postępowania w przypadku nagłej awarii na trasie – zabezpieczenie pojazdu i miejsca zdarzenia

Podstawą, jeśli chodzi o nagłą awarię pojazdu w terenie, jest zachowanie spokoju. Co prawda, takie sytuacje potrafią być stresujące, ale spokojne postępowanie pozwala na sprawne i bezproblemowe rozwiązanie problemu.

W pierwszej kolejności, należy w miarę możliwości ustawić pojazd tak, aby jak najmniej przeszkadzał innym uczestnikom ruchu drogowego. Następnie konieczne jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Zgodnie z przepisami zasady ustawiania trójkąta za pojazdem są następujące:

  • 30-50 metrów za pojazdem na terenie niezabudowanym,
  • nie więcej niż metr za pojazdem na obszarze zabudowanym,
  • 100 metrów za pojazdem na drodze ekspresowej lub autostradzie.

Jeśli do zdarzenia doszło na zakręcie to trójkąt należy ustawić jeszcze przed nim.

Po prawidłowym ustawieniu trójkąta należy włączyć światła awaryjne (o ile są sprawne). W ten sposób auto jest właściwie oznaczone i widoczne dla innych kierujących.

Wezwanie pomocy drogowej

W przypadku nagłej awarii na trasie, można wezwać firmę specjalizującą się w pomocy drogowej. Usługi takich firm dotyczą zarówno pojazdów osobowych, dostawczych, jak i ciężarowych oraz zestawów TIR. Wsparcie takich fachowców dotyczy głównie holowania pojazdów, ale czasami możliwe jest skorzystanie z usług obejmujących drobne naprawy.

Fachowe wsparcie mobilnych serwisów TIR

Warto dodać, że na rynku istnieją firmy, takie jak na przykład https://walan.pl. Ich usługi stanowią świetną alternatywę dla ofert pomocy drogowych. Wykwalifikowani i doświadczeni fachowcy zatrudnieni w takich firmach korzystają z nowoczesnego wyposażenia. Jest ono przystosowane do pracy z dala od standardowych źródeł zasilania. Dzięki temu możliwa jest naprawa u klienta, jak również bezpośrednio na miejscu awarii.