Jakie konsekwencje grożą za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa?

Jazda samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa wiąże się nie tylko z różnymi zagrożeniami. Zarówno kierowca jak i pasażerowie muszą liczyć się z konsekwencją w postaci mandatu. Dodatkowo pojawiają się problemy z wypłatą odszkodowania komunikacyjnego.

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa dotyczy zarówno kierowcy, jak i pasażerów samochodu. Zapewniają one skuteczną ochronę przed wypadnięciem z auta, jak również przed innymi zagrożeniami podczas zderzenia. Zaniedbanie tego obowiązku wiąże się również z różnymi konsekwencjami.

Konsekwencje, które grożą kierowcy za jazdę bez zapiętych pasów

Kierowca, który prowadzi pojazd nie mając zapiętych pasów bezpieczeństwa otrzyma mandat na kwotę 100 zł oraz 2 punkty karne. Dodatkowo kwota mandatu dla kierowcy może wzrosnąć, jeśli pasów nie zapiął również pasażer samochodu. Niedopilnowanie tego obowiązku u pasażerów sprawi, że kierowca otrzyma karę 200 zł i 4 punktów karnych. Warto dodać, że niezapięcie pasów zmniejsza kwotę otrzymanego odszkodowania, ponieważ jest uznawane przez towarzystwa ubezpieczeniowe za przyczynienie się do szkody własnej.

Jakie kary grożą pasażerowi bez zapiętych pasów?

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa dotyczy również pasażerów. Oprócz wyższego mandatu dla kierowcy, karą zostanie ukarany pasażer. Wysokość mandatu to 100 zł. Jeśli podczas kontroli kierowca poinformuje policjanta, że pasażer rozmyślnie zignorował jego prośbę o zapięcie pasów, wówczas karę otrzyma sam pasażer.

Kto jest zwolniony z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa?

Oczywiście istnieją sytuacje, w których zapinanie pasów bezpieczeństwa nie jest obowiązkowe. Wyjątek dotyczy osoby mającej zaświadczenie lekarskie z przeciwwskazaniami zdrowotnymi w kwestii zapinania pasów czy też kobiety w widocznej ciąży. Zgodnie z prawem pasów bezpieczeństwa zapinać nie muszą:

  • taksówkarz przewożący pasażerów,
  • instruktor nauki jazdy oraz egzaminator podczas przeprowadzania egzaminu,
  • funkcjonariusze, którzy przewożą osobę zatrzymaną,
  • zespół medyczny, który udziela pomocy,
  • funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej oraz SOP, którzy wykonują swoje obowiązki służbowe,
  • konwojent przewożący pieniądze,
  • osoba niepełnosprawna albo chora transportowana w wózku lub na noszach.

One thought on “Jakie konsekwencje grożą za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa?

  1. Nie rozumiem osób jeżdżących bez pasów bezpieczeństwa. Mnie nawet chwila jazdy bez zapiętego pasa bezpieczeństwa drażni ponieważ nie czuję tego trzymania w fotelu w zakrętach i przy każdym nawet lekkim hamowaniu, a o kwestiach bezpieczeństwa już nie wspomnę. Wg mnie kary za jazdę bez pasów powinny być jeszcze wyższe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *