Kupno i montaż haka holowniczego – na co zwracać uwagę?

Haki holownicze to bardzo praktyczne i trwałe akcesoria motoryzacyjne. W ciągu ostatnich lat zyskały renomę wśród wielu użytkowników pojazdów. Warto jednak zwrócić uwagę na wiele istotnych spraw związanych z budową i montażem haka.

Na rynku motoryzacyjnym dostępnych jest bardzo wiele haków holowniczych w różnych wersjach. Kierowcy mają możliwość kupowania haków z odkręcaną kulą, haki automatycznie wypinane, haki półautomatyczne oraz chowane. Popularne są szczególnie wersje z odkręcaną kulą, którą mocuje się do korpusu przy pomocy śrub montażowych. Odkręcając te śruby kluczem, można dokonać demontażu kuli.

Generalnie standardowe haki holownicze są wykonane z kilku elementów połączonych ze sobą. Każdy hak musi być odpowiednio dopasowany do konkretnego modelu auta, ponieważ dzisiejsze pojazdy różnią się konstrukcją. Podstawą budowy haka jest korpus z belką główną, wspornikami mocującymi i uchwytami kuli. Chowa się go za zderzakiem, w którym często konieczne jest wycięcie miejsca na elementy mocujące. Istotnymi elementami są też blaszane wsporniki o grubości 8-10 mm, przykręcane śrubami do pojazdu. Odpowiadają one za skuteczne i bezpieczne mocowanie całego zestawu do auta.

Najbardziej rozpoznawalny element to kula, która znajduje się na środku belki i to właśnie dzięki niej istnieje możliwość holowania przyczepy. Często jest ona montowana razem z uchwytem gniazdka elektrycznego. Dzięki takiemu gniazdku, do przyczepy dostarczany jest prąd zasilający jej oświetlenie.

Warto co 1000 km sprawdzać połączenia śrubowe. Nie należy też zapominać o utrzymywaniu haka w czystości.

Do czego służy hak holowniczy?

Przy pomocy haka można ciągnąć lekką przyczepkę do 750 kg, a także przyczepę kempingową. Kula haka pozwala również na zamontowanie bagażnika rowerowego. Jest to więc bardzo trwały i praktyczny element pozwalający na skuteczny transport różnych przedmiotów.

Warto pamiętać, że po montażu haka (można zrobić to samodzielnie lub u fachowca) należy udać się do Stacji Kontroli Pojazdów. Pracownicy takiej stacji wystawią zaświadczenie o prawidłowym montażu oraz spełnionych wymogach homologacyjnych przez zamontowany hak. Diagnoście należy pokazać potwierdzenie zakupu haka i tabliczkę znamionową. Z uzyskanym zaświadczeniem należy udać się do wydziału komunikacji w celu umieszczenia odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *