O czym warto pamiętać przy wymianie opon?

W Polsce mamy do czynienia ze zmianami pór roku i okresami gorąca oraz skrajnych mrozów. W związku z tym konieczne jest zadbanie o odpowiednie ogumienie przystosowane do jazdy w zróżnicowanych warunkach. Błędy popełnione podczas wymiany opon mogą doprowadzić do poważnych problemów związanych z przyczepnością, drogą hamowania, poziomem spalania paliwa, itp.

Kiedy zakładać ogumienie letnie, a kiedy zimowe?

Aktualnie mamy do czynienia z wieloma zmianami klimatycznymi, więc trudno jest ocenić kiedy jest najlepszy moment na wymianę opon na zimowe lub letnie. Ogólna zasada mówi, że jeśli przez kilka tygodniu utrzymuje się temperatura wyższa niż 7 stopni Celsjusza, wówczas należy założyć opony letnie, natomiast zimówki należy zakładać, gdy temperatura jest niższa niż 7 stopni.

Ogumienie letnie różni się od zimowego pod względem konstrukcji bieżnika oraz rodzaju zastosowanej gumy. To dlatego opony letnie lepiej radzą sobie na suchej i mokrej nawierzchni, a opony zimowe doskonale radzą sobie ze śniegiem, błotem i lodem.

Wymiana opon – na co zwrócić uwagę?

Przy wymianie opon należy zwracać uwagę na prawidłowy kierunek toczenia wskazany na boku opony. Dotyczy to opon kierunkowych, które cieszą się dużą popularnością w dzisiejszych czasach. Opona zamontowana niezgodnie ze strzałką znajdującą się na jej boku będzie pracowała głośno i ulegnie szybszemu zużyciu. Zły montaż wpływa również negatywnie na przyczepność.

Istotne jest prawidłowe dokręcenie śrub montażowych po to, aby nie odpadły one podczas jazdy. Nie wolno jednak przekręcać śrub za mocno, ponieważ po sezonie ulegną zapieczeniu i ich demontaż będzie utrudniony.

Przy wymianie warto sprawdzić i uzupełnić ciśnienie opon oraz udać się do warsztatu wulkanizacyjnego w celu ich wyważenia. Oprócz opon, istotny jest stan amortyzatorów zapewniających odpowiedni kontakt z podłożem. Jeśli ktoś nie ma czasu, wiedzy lub potrzebnych umiejętności to warto powierzyć wymianę opon fachowcom. Koszt takiej usługi to zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

One thought on “O czym warto pamiętać przy wymianie opon?

  1. Ostatnimi laty pory roku bardzo się zacierają więc ostatecznie uznałem że inwestycja w opony wielosezonowe będzie najlepszą opcją. W tym roku śnieg zaskoczył nas nawet w maju gdzie większość ma opony letnie a opona wielosezonowa pozwala nam być spokojnym w każdych warunkach. 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *