Podłączenie radia samochodowego – to nie takie trudne

Komfortowa i przyjemna jazda samochodem wiąże się z zadbaniem o wygodne siedzenia, wypoczynek kierowcy, sprawną klimatyzację, itp. Istotne jest też zapewnienie dobrej atmosfery i zwalczanie nudy. Idealnie do tego celu nadaje się radio samochodowe z możliwością odbioru sygnału stacji radiowych oraz odtwarzania ulubionej muzyki z płyt i innych nośników danych. Radia zwykle należą do podstawowego wyposażenia auta, ale czasami konieczny jest ich osobny montaż (np. w przypadku kupna lepszego).

Zamontowanie radia samochodowego może się wydawać skomplikowane, jednak w rzeczywistości czynność ta jest dość prosta. Wystarczy tylko wykonać kilka podstawowych kroków i przestrzegać paru zasad, aby przebrnąć bezproblemowo przez proces montażu.

W nowszych pojazdach radia w pełni współpracują z komputerem i całym systemem obsługi. Zwykle urządzenie wielofunkcyjne łączy w sobie funkcję kamery cofania, GPS, itp. Na szczęście w starszych pojazdach radio nie jest aż tak skomplikowaną instalacją.

Cierpliwość to podstawa

Nie każdy samochód od razu posiada wszystkie elementy niezbędne do użytkowania w nim radia. Czasami może brakować głośników, przewodów albo anteny. Podstawową sprawą jest więc w pierwszej kolejności zadbanie o wspomniane wyżej elementy oraz o ich prawidłowe działanie. Jeśli auto nie posiada odpowiednich miejsc na konkretne głośniki to można jak najbardziej zrobić specjalne otwory, jednak należy zachować ostrożność, aby w czasie wycinania otworów nie uszkodzić tapicerki pojazdu. Przewody nagłaśniające muszą łączyć się z kolumnami i głośnikami, natomiast kable elektryczne muszą iść do akumulatora.

W praktycznie każdym pojeździe znajduje się dedykowane miejsce na radio samochodowe. Podstawową sprawą jest sprawdzenie czy auto przystosowane jest do urządzeń 2DIN czy może 4DIN (są to standardowe wtyki zasilające i nagłaśniające). Radia DIN najczęściej są wąskie i nie posiadają dużego ekranu. To właśnie te urządzenia są najpopularniejsze na rynku. W pierwszej kolejności należy wprowadzić przewody i schować je w sposób ostrożny za deską rozdzielczą. Następnym etapem jest umieszczenie radia w dedykowanym dla niego miejscu. Po wyprowadzeniu przewodów należy podłączyć je do właściwych wtyczek i przy pomocy probówki sprawdzić czy mają one napięcie. Po przypięciu odbiornika do wtyczki radio powinno się włączyć. Procedura jest łatwa, ale należy zachować spokój i wykonywać wszystko dokładnie oraz z cierpliwością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *